Gunnilse - Sörbacken
Sörbackens Koloniområde nr 44
Upplev lugnet i denna charmiga stuga på 37 kvm. Med trinettkök, inbyggd veranda och klassisk inredning erbjuder stugan rofylld tillflykt.
- Typ:
- Fritidshus
- Antal rum:
- 2 varav 1 sovrum
- Boarea:
- 29 kvm
- Byggår:
- 1985
- Utgångspris:
- 575 000 kr
Beskrivning
I Sörbackens koloniområde vilar en stuga som nästan tycks ha vuxit fram ur jorden själv, som om den alltid har hört hemma här, omgiven av det gröna som rör sig i mjuka vågor genom årstiderna.
Här finns inget som stör. I stället öppnar sig trädgården som ett levande rum, där äppelträdet står tungt och tryggt i mitten av sommaren, och där syrenerna fyller luften med sin djupa, sötbitna doft när kvällarna blir ljusa och långa. Häggens vita flor svävar som dimma mellan grenarna, innan azaleor och rhododendron tar över med sina mättade färger och gör marken till ett skiftande färgfält.
Avenboken växer tät och lugn, som en grön vägg som håller världen på behagligt avstånd. Nyponbuskar och rosenbuskar lägger till en vildare poesi, medan klematisen letar sig uppåt i tysta spiraler. Kantnepetan rör sig mjukt i vinden, som om den alltid är i rörelse, alltid i samtal med ljuset.
Mellan allt det blommande finns det ätbara inslag som känns lika självklara som de är generösa: vinbär i klara klasar, amerikanska blåbärsbuskar som väntar på sensommarens mörka sötma, smultron gömda nära marken och rabarbern som sträcker sig kraftfullt ur jorden. Fläderträdet breder ut sig som ett lätt tak av doft och sommar, medan pioner och trädgårdsnejlikor ger tyngd, färg och nästan högtid åt de ljusa månaderna. Funkiorna svalkar skuggiga hörn, och den kinesiska smörbollen tänder små gyllene punkter när sommaren börjar luta mot höst.
Stugan själv är enkel och varm i sin uppbyggnad. Den inbyggda verandan blir ett extra vardagsrum där ljuset alltid stannar lite längre än man tror. I allrummet samsas trinettkök, matplats och soffhörna i en stillsam harmoni. I tillbyggnaden ryms en sovalkov . Och i badrummet döljer sig en vindslucka – en tyst möjlighet, en tanke om något mer, kanske ett framtida sovloft.
Här lever allt i samspel. Gränsen mellan ute och inne är tunn, nästan genomskinligu. Och varje dag bär med sig samma känsla: att man inte bara har en trädgård runt sig, utan att man bor mitt i den.
Nära lekplats och allmänning
Servicehus, en av två gemensama med tvättstuga & duschar i området
Lekplats
Översikt odlinglotterna
Sörbacken områdeskarta
Sjö i närheten
Rumsbeskrivning
Allrum: Allrummet har en plastmatta och träpanel. En trinett med kakel ovanför, halvkyl och köksfläkt kompletterar rummet. Väggarna är klädda med tapet.
Inbyggd veranda: En inbyggd veranda med träpanel för en klassisk look och en plastmatta för enkelt underhåll och hållbarhet.
Badrum: Badrummet har plastmatta, träpanel, wc och element. Det finns ett handfat och en varmvattensberedare för varmvattenförsörjning.
Fakta
- Fastighetsbeteckning:
- Inom Angered 62:1.
- Typ:
- Fritidshus. 1-plans plus vind.
- Upplåtelseform:
- Arrende.
- Byggår:
- 1985.
- Storlek:
- Boarea ca 29 kvm. Areauppgifter enligt säljaren. 2 rum, varav 1 sovrum.
- Byggnadssätt:
- Grund: Plintar. Stomme: Trä. Bjälklag: Trä. Fasad: Stående träpanel. Takbeklädnad: Takpannor. Fönster: 2 glas fönster.
Kommunalt sommarvatten mellan mars och oktober. Kommunalt avlopp.
- Ventilation:
- Självdrag.
- Uppvärmning och el:
- Uppvärmningssystem: Direktverkande el.
- Energideklaration:
- Energideklaration status: Behövs ej.
- TV- och internetanslutning:
- Internet: Mobilt bredband fungerar fint.
- Parkering:
- Föreningen har en låst parkering för medlemmar samt en öppen för gäster. Ingår.
- Tomt:
- Tomtarea 150 kvm.
- Övrigt:
- Allmänt om koloniområdet:
Antal stugor: 147
Stugstorlek: max 37 m2
Tomtstorlek: ca 150 m2
Förråd: -
Omr. totala yta: 50 000 m2
Tillkomstår: 1985
El, vatten och avlopp
El i stugan: Ja
Vatten i stuga: Ja, mellan mars-oktober, övriga månader i servicehusen.
Köksavlopp i stuga: Ja
Toalettavlopp i stuga: Ja
Föreingen har en klubbstuga som kan hyras av medlemmar samt dansbana med kiosk. Vidare 2 servicehus med wc, dusch, tvättstuga mm. Det finns även en fin lekplats för de små.
Vid en försäljning måste köparen vara folkbokförd i Stor-Göteborg. Köparen betalar en inträdesavgift om 4 000 Kr till förningen.
Då det är ett arrendeboende kan man inte belåna stugan genom att pantsätta den (s.k. bolån).
.
- Pris:
- 575 000 kr
- Taxeringsvärde:
- Taxeringsvärdet är 210 000 kr varav byggnadsvärde 210 000 kr (fastställt 2025). Typkod 225, Småhusenhet, småhus på ofri grund.
- Driftkostnad:
- Driftkostnaden är ca 7 440 kr/år.
Fördelas enligt följande: försäkring 2 640 kr och hushållsel 4 800 kr.
Fastighetsavgift: 1 575 kr/år.
- Servitut, planbestämmelser m m:
- Servitut, GA, Samfälligheter, etc: Gemensamma förråd finns i servicehusen, här finns verktyg att låna.
Planbestämmelser:
Enligt detaljplanen fastställd 1983-09-01, fick inom varje kolonilott uppföras en byggnad av max 15 kvm.
1984-03-13 beviljade dock byggnadsnämnden dispens och bygglov för en area av 27,5 kvm. Dessutom
gavs ett generellt bygglov för ett vidkommande verktygsförråd på max 4 kvm och en farstukvist på 1,3
kvm. 1991-10-08 begärde FGK en ändring av detaljplanen så att varje kolonistuga skulle kunna
bebyggas med max 37 kvm inklusive vidbyggt förråd och/eller inbyggd veranda/altan. I den föreslagna
planändringen gällde 34 kvm för stugor med vidbyggt förråd etc., och att bygglov hos
stadsbyggnadskontoret skulle krävas om ytan överstiger 34 kvm. Ytterligare ca 3 kvm kunde betraktas
som mindre avvikelse vid bygglovsansökan.